Hidżab

Nie bardzo rozumiem, dlaczego kobiety jeżdżą turystycznie do krajów Islamskich, gdzie tamtejsze prawo narzuca im założenie hidżabu, co jest równoznaczne z publicznym przyznaniem, że jest się nikim.  Tak jak nie przemawia do mnie zwyczaj naszych polityków zakładania na głowy jarmułki (nawet na terytorium Polski), podczas oficjalnych spotkań  z  przedstawicielami Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Jeśli miałabym to traktować jako wyraz szacunku, to bez oklasków.

Kobieta ubrana w chustę, czy inne elementy strojów muzułmańskich, to coraz częstszy widok na ulicach mojego miasta. Kiedyś zagadałam do Muzułmanki siedzącej na ławce pod PKiN, podczas kiedy jej mąż z synami oglądali fontannę. Okazało się, że jest Polką z krwi i kości. Chodzi ubrana w  czador,  bowiem mąż nie daje jej wyboru.  Nie zdążyłam zapytać, czy na co dzień mieszkają w Polsce, bowiem zauważywszy, że ze mną rozmawia, lotem błyskawicy pospieszył z odsieczą, rozkazującym tonem coś powiedział w swoim języku, na co kobieta z opuszczoną głową potulnie wstała z ławki i ruszyła za nim, zachowując dystans w wymiarze 2  kroków. Bardzo mnie porusza, kiedy widzę, jak kobieta idzie za mężczyzną, niczym pies za panem.

Jako, że urodziłam się i mieszkam w kraju, gdzie wszyscy mają prawo do równego traktowania, rozumiem  i popieram kobiety, które nie chcą się podporządkowywać tradycji noszenia stroju określonego zwyczajem narzuconym przez mężczyzn, bo traktuję to jako ograniczenie wolności osobistej.  Zaś dobrowolne poddawanie się  męskiemu rygorowi uważam za przejaw braku szacunku dla samej siebie.
Niezrozumiałe dla mnie było założenie chusty jako hidżabu przez pewną radną z Łodzi oraz nawoływanie, aby w jej ślad poszły wszystkie Polki, dając tym wyraz poparcia jej protestu przeciwko islamofobii.
A tak na marginesie, gdyby nie było radykalnego islamu to i tzw. islamofobii by nie było.
Ta pani najwyraźniej sobie nie zdaje sprawy z tego, że owa chusta jest powszechnie traktowana  jako jeden z symboli zniewolenia Muzułmanek.

Co do rozumienia przez Muzułmanów, że „wierzą w konieczność podporządkowania się europejskiemu prawu, a także rewizji praw i przepisów islamu *, to mocno w to nie dowierzam. Powodem są zdarzenia brutalnej napaści na białe kobiety przez młodych muzułmańskich migrantów, którzy zaleli Europę Zachodnią, niczym tsunami, dzięki krótkowzroczności Angeli Melker, która zyskała złośliwy przydomek Fatima.

Nie podlega dyskusji prawo do samodzielnego podejmowania decyzji przez kobiety Islamu, w co mają się ubierać, co zasłaniać, a co odkrywać,  ale wymuszanie tego przez ich ojców, braci i mężów, a nawet „stare” Muzułmanki, uważam za godne potępienia. Człowiek posiada niezbywalne prawo do samostanowienia.

Początkowo miał to być krótki  komentarz pod wpisem  * Światowy Dzień Hidżabu,  na blogu Agnes, Polki, która za mężczyzną podążyła do Szwecji, ale pokusiłam się o rozwinięcie tematu.

M.

PS Echo Światowego Dnia Hidżabu

Reklamy

42 uwagi do wpisu “Hidżab

 1. racjajestnajmojsza

  Ale widocznie ona inaczej na to patrzy. Mnie smyra, czy kobieta, o którą zabiegam, z którą jestem, chodzi w hidżabie, piżamie czy zakolanówkach. Ona ma się czuć dobrze. A jeśli Ona będzie czuć się dobrze, to ja tym bardziej. I widocznie wybrała sobie takie fatałaszki. Może na mieście wygląda smutno i ponuro, ale w domie jest na przykład szalonym jeźdźcem swojego ogiera i to rekompensuje jej cały ten religijny bajzel. Nie oceniam ich.
  Na Moko na osiedlu miałem ich od groma. Śmieszy mnie to połączenie panterki i chusty. Z resztą nie jedna z tych osiedlowych dziewcząt i kobiet wyglądały… No, wystarczy mi w myślach. I nie pomyślałem o tym, o czym Wy pomyśleliście.
  Każdy robi to, co lubi. A jeśli robi to, czego nie lubi, to zazwyczaj jest to konsekwencją swoich (mimo wszystko) świadomych wyborów. Czy to będzie muzułmanka, żydówka czy inna neopoganka. Tak wybrała, teraz ma. A czy może to zmienić… To już temat na odrębny Twój post.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Mieszczka.com

   Między Muzułmanką a Żydówką różnica jest taka, że ta pierwsza zażądałaby od Ciebie przejścia na islam, a gdybyś odmówił to ze związku nici.
   Jeśli chodzi o świadomość wyboru przez kobiety, to praktycznie on nie istnieje w tamtym wymiarze religijnym. Muszą się przystosować, aby żyć.

   Polubienie

 2. Chyba pani radna nie rozumie problemu…lub jak to mówią, chciała byc bardziej muzułmańska niż owe kobiety.
  Córka znajomej pojechała do kraju arabskiego na wakacje z rodziną i gdy wychodzili poza granice hotelu, musieli odpowiednio się ubrać, nawet jej mąż i syn. A przecież nie żądamy od Arabów, by ubierali sie w Europie inaczej, niż u siebie, zresztą i tak by tego nie zrobili…ile było hałasu, gdy celnik n lotnisku kazał zdjąć komuś turban.
  Już samo zakładanie, wynikające z religii, że włosy kobiety są siedliskiem zła jest dla mnie absurdalne, na oglądanym kiedyś filmie dziwiłam sie, że w domu taka kobieta może nosić co chce, nawet gdy przychodzą znajomi, czysta hipokryzja.

  Polubione przez 1 osoba

 3. świechna

  Znam kobietę, która nosi hidżab bo chce. Nie uważam, żeby nie miała w związku z tym dla siebie szacunku. Nie wszystko musi mi się podobać, natomiast nie bardzo rozumiem zmuszanie kobiet do tego, aby hidżaby zdejmowały … skoro u nas mogą rzekomo nosić wszystko 🙂

  Polubione przez 1 osoba

   1. świechna

    Zgadza się. Miałam kiedyś ucznia, który śniadanie zaczynał czytaniem Koranu. Świetny chłopak … gdy trzeba było w przedstawieniu zagrać geja, zgłosił się na ochotnika 😀

    Polubione przez 1 osoba

   2. świechna

    A przyznam Ci, że o to nie zapytałam 😀 Głównie dlatego, że jasne było dla mnie, że zrobił to dla kolegi – równolatka z naszej szkoły, który dostał tę rolę, ale ponieważ dla rodziców był w kościele ministrantem, obawiał się reakcji przepełnionych miłością katolików 🙂

    Polubione przez 2 ludzi

   3. świechna

    Wcale nie był mały, 16 lat to sporo, po drugie nie miał na imię Abdul, jego imię było zupełnie zwyczajne 🙂 Wprawdzie mieszkam 20 km od miejsca, gdzie na początku roku syn odrąbał głowę matce, ale na szczęście nikt z moich irlandzkich współpracowników nie wziął sobie do głowy, że to byli Polacy. Ufff …

    Polubione przez 2 ludzi

   4. Abdulem nazywam każdego wyznawcę Islamu, ale nie mogłaś o tym wiedzieć. Tak jak ja, że był nim nastolatek, a nie berbeć z 2 klasy.

    Dobrze zrozumiałam, Polacy mają w Irlandii opinie morderców? A nie jak „wszędzie” smakoszy trunków wyskokowych?

    Polubienie

   5. świechna

    Jakąkolwiek nie mamy na świecie opinię, na szczęście nie stykam się ze stereotypizacją 🙂

    Abdul jest imieniem arabskim, a co ciekawe większość muzułmanów to nie Arabowie … zresztą chłopak o którym mówię też nim nie był. Był zupełnie zwyczajnym Danielem 😉

    Polubione przez 1 osoba

  1. Odważne. ale tylko w stosunku do niewiernych, i jedynie z nimi walczą, a że o noszenie chusty, bo tego im niewierni zabraniają. A wedle Koranu niewierni nie mają prawa dyktować Muzułmanom żadnych warunków. Aby pomyślałby o siostrach żyjących w krajach muzułmańskich, dla których noszenie chusty jest przejawem zniewolenia, wpierw musiałby ten fakt uznać.

   Polubienie

   1. same się nie budują – ktoś musi wyłożyć kasę, ktoś musi zainspirować. jakoś trudno mi uwierzyć, że ktoś wyjeżdża po socjal i stać go na budowę świątyni.
    coś za coś – przyjeżdżają szukając europejskich standardów, więc niech w nich żyją. a skoro chcą standardów własnych, to niech korzystają z luksusów typowych dla ich regionów.

    Polubione przez 1 osoba

 4. marigold

  Dla mnie to one moga nosic co chca, chociaz nie powiem ze milo jest mi patrzec na taki ogrom czerni w upalny dzien, a jest ich duzo w Au (tych goracych dni), robi mi sie wtedy jeszcze bardziej goraco, ale nie podoba mi sie kiedy dla demonstracji zakladaja hidzab, one w ten sposob obrazaja Muzulmanki w krajach muzulmanskich a zal mi bardzo tych zniewolonych kobiet.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Z tego samego powodu dziwię się zakonnicom, które noszą habit w ciemnym kolorze.

   Twoja opinia o obrażaniu Muzułmanek kojarzy mi się z polską „obrazą uczuć religijnych”, więc tak daleko bym nie szła w ocenie. A poza tym, nie możemy wiedzieć jak by zareagowały, może pozytywnie, z uwagi na motyw?

   Polubienie

 5. Anna

  W moim mieście nie widziałam żadnego muzułmanina ani muzułmanki. Fakt, że islam zakazuje kobiecie wielu rzeczy, na które przyzwala się mężczyźnie, ale kobietę każe darzyć szacunkiem.
  Nie podoba mi się, że żona prezydenta Turcji Erdogana zawsze nosi na głowie specyficznie zawiązaną chustę oraz spodnie do długiego żakietu. To ona powinna dawać przykład Turczynkom.

  Polubienie

   1. Anna

    Nie wiem, czy czytałaś kiedykolwiek Koran, bo ja czytałam długie fragmenty. Koran nakazuje szacunek dla kobiety, a że teraz nastały inne czasy, to nie wiń za to islamu.
    P.S. Czy chodziło Ci o Anielę Merkel?

    Polubienie

 6. Kobieta świadoma

  Niezaprzeczalnie Islam to religia oparta na nierówności płci. Podłożem jest fakt, że mężczyźni nie potrafią zapanować na zwierzęcą stroną człowieczeństwa, nad chucią.
  Wszyscy skupili się na Islamie, a problem dotyczy całej męskiej populacji. Przypomnicie sobie Siostry, jak tłumaczą się gwałciciele, co za dobrą monetę biorą ich obrońcy:
  bo „ona była wyzywająco ubrana”, co przekłada się na „skąpo” skąpo.
  Dlaczego to kobiety mają ponosić konsekwencje tego, że mężczyźni nie potrafią zapanować nad swoimi żądzami?!
  Ślinią się na widok odkrytych ramion, czy ud, a nawet długich włosów. We współczesnym filmie i literaturze aż roi się od seksistowskich zachowań.
  Odpowiedz jest prosta, jak drut:
  BO ŚWIATEM RZĄDZĄ MĘŻCZYŹNI!
  Mało tego, mężczyźni wciągnęli w grę co mniej inteligentne kobiety, które wylansowały publiczne wypowiadanie się na temat seksowności męskich tyłków.

  Europejczycy, na odczepnego, sprezentowali kobietom ochłap w postaci parytetów.
  Parytety to również dyskryminacja, więc zupełnie nie rozumiem dlaczego niektóre kobiety przyjęły to z wdzięcznością. Nie stać Was Siostry na więcej, jak bycie przystawką?

  Jeszcze w tym roku nadarzy się okazja, aby to zmienić. I nie chodzi mi stworzenie partii kobiet. Może nie wszyscy pamiętają, że to już było. Partia kobiet to był niewypał, nie bez przyczyny było sztandarowe hasło: POLSKA JEST KOBIETĄ. Co to miało być? Pojedynek na dyskryminację?

  W roku 2019 odbędą się wybory do Europarlamentu. Głosujmy na ludzi, którzy nie skupią całej swojej uwagi na prostowaniu bananów.
  Czekają nas również wybory do Parlamentu Polskiego. Nie głosujmy na ludzi, którzy chcą indoktrynować nasze dzieci wprowadzeniem „zabaw seksualnych” do przedszkoli, oraz na tych, którzy za miejsce najwłaściwsze dla kobiety uważają kuchnię.

  Siostry, błagam Was, przebudźcie się!

  Polubienie

  1. O świadomość kobiet jestem spokojna, problem leży w małej frekwencji podczas wyborów, i dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. I gdyby jeszcze nie rozbieżność między obietnicami w kampanii wyborczej, a ich realizacją z pozycji parlamentarzysty, byłoby całkiem znośnie, bo w idealizm nie wierzę. Idealizm to utopia.
   Popieram chronienie dzieci przed deprawacją, jestem też za prawem do wolnego wyboru sposobu na życie przez kobiety. Ale to drugie już w Polsce mamy, a pierwsze – mam nadzieję – to były przypadki jednostkowe. Ale nie zawadzi przysłowiowe dmuchanie na zimne.

   Polubienie

 7. To wszystko jest bardzo przykre. To że nadal są kraje, w których jedna z płci nie ma nic do powiedzenia. Dlatego czytając takie historie, opowieści, jestem dumna i szczęśliwa z tego że mieszkam w takim kraju jakim jest Polska. Zważywszy na to jak gdzieniegdzie jest źle, my mieszkamy w raju, dosłownie. Mamy własną wolę, co jest na prawdę bardzo ważne i istotne.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Myślę podobnie, ale – wprawdzie polskim kobietom nikt nie odmawia posiadania duszy, nie są karane biciem za nieposłuszeństwo, nawet tego posłuszeństwa mężczyzna nie wymaga, a religia narodowa nie mówi o osobnym raju dla kobiet i mężczyzn – ale panuje powszechny seksizm, w czym niektóre kobiety niestety również mają swój udział, np. podchwyciwszy od mężczyzn gadkę „o tych dniach”, które czynią z nich nieodpowiedzialne hetery, a w reklamach to kobieta stoi przy garach, opiera rodzinę, sprząta – pełni rolę usługodawcy wobec całej rodziny, tym samym reklama pełni rolę wyznacznika norm.
   Wolna wola zaś to temat rzeka.

   Polubienie

 8. Ultra

  Uważam, że jeśli muszę ściągać buty, by wejść do świątyni, czy założyć chustę na ramiona, znaczy to, że dostosowuję się do wymogów danego kraju, do którego przybywam. Jeśli ktoś przyjeżdża do nas, również powinien się dostosować i tyle. Kompletnie nie rozumiem tej histerii związanej z chustami, a szczególnie ogłupiającego gestu posłanki.
  Francja również popadła w odwrotną skrajność.
  Serdecznie pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

  1. To jest efekt szeroko zakrojonej manipulacji, wg muzułmańskiego reformatora, Maajid Nawaz, finansowanej przez konserwatywnych Muzułmanów dążących do dominacji nad współczesnymi muzułmańskimi społeczeństwami, a oznacza jedno – brak umiejętności samodzielnego myślenia, co dotyka większości ludzkiej populacji.

   Pozdrawiam 😀

   Polubione przez 1 osoba

 9. Ultra

  Mieszczko,
  i to by się zgadzało, za manipulacją stoją określone cele.
  Czytałam, że w niektórych krajach Afryki Matka Boska musi być czarna, aby była zaakceptowana, z kolei w Krajach Ameryki Łacińskiej papież JP II ma śniadą twarz prawie Indianina.
  Pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s